معرفي سازمان
کمينه  
 |  ورود
کمينه
پاسخ به سوالات متداول
   
1-     شرط عضویت در مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان چیست؟
2-     بازه سنی 7 تا 17 سال
3-     مخاطبین کانون از چه فعالیتهایی در مراکز فرهنگی هنری  بهره مند می شوند؟ فعالیتهای فرهنگی، هنری، ادبی، علمی، اسلامی
4-     فعالیتهای فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شامل چه فعالیتهایی ست؟    قصه گویی، شعرخوانی، روخوانی کتاب، معرفی کتاب، بحث کتاب، بحث آزاد، معرفی شخصیت، معرفی سرزمین، معرفی وقایع و ایام، نشریه دیواری، فعالیت های تحقیقی، مسابقه، هنر های دستی و کاردستی، بازی و سرگرمی، نمایش خلاق، اجرای نمایش عروسکی، نمایش فیلم استریپ و نمایش فیلم
5-     فعالیتهای هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شامل چه فعالیتهایی ست؟نقاشی، خوشنویسی، سفالگری، سرود، نمایش عروسکی، عکاسی و فیلمسازی.
6-     فعالیتهای ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شامل چه فعالیتهایی ست؟طرح های ادبی، آموزش شعر و قصه نویسی
7-     فعالیتهای اسلامی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شامل چه فعالیتهایی ست؟ آشنایی با قرآن و حدیث و آشنایی با احکام، مراسم مذهبی.
8-     فعالیتهای علمی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شامل چه فعالیتهایی ست؟ نجوم، آسمان نما و بازدید های علمی.
9-     تولیدات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شامل چه محصولاتی می باشد؟ انتشارات، سرگرمی های سازنده آموزشی، علمی و بازیهای رایانه ای، فیلم و پویا نمایی
10-  از چه راهی  می توان به انتشارات و محصولات کانون دسترسی پیدا کرد؟ با مراجعه با سایت http://www.kanoontolid.com/ و یا مراجعه به نمایندگی های فروش سراسر کشور .
 
 

 

 

فرم اطلاعات فروشگاه ها ، مراكز فروش و عامليت هاي فروش مديريت بازرگاني كانون پرورش فكري استان خراسان رضوي  
نام مركز نوع آدرس تلفن دورنگار كد
آيت ا... عبادي انبار مركزي
 فروش استان
مشهد ، خيابان آيت ا.... عبادي 71
بعد از چهارراه دوم سمت راست
37323090 37323090 51
گلستان فروشگاه مشهد ، خيابان گلستان غربي
جنب كانون زبان ايران
38411118 38457751 51
فلسطين فروشگاه مشهد ، خيابان فلسطين 26
بعد از تقاطع دوم سمت راست
37617071 37649321 51
شريعتي فروشگاه مشهد ، قاسم آباد
روبروي شريعتي 9
36617913 36617913 51
سبزوار فروشگاه  داخل پارك باغ ملي
جنب مركز شماره يك سبزوار
44236230 42223124 51
نيشابور فروشگاه  خيابان امام خميني ، خيابان شريعتي ، جنب باغ ملي 43332713 43332713 51
درگز فروشگاه بلوار شهيد صياد شيرازي
بين صياد شيرازي 19 و 21
  46222558 51

 
 
 
11-نحوه اطلاع رسانی جشنواره ها ومسابقات داخلی و بین المللی از چه طریق می باشد؟ از طریق پورتال کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و یا از طریق مراجعه به مراکز فرهنگی هنری و عضویت در این مراکز
 
 

 

 
     
  
معرفي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان
   
روشن ترين سوال !
دنياي كودكي دنياي روياها و آرزوهاي آسماني است. حفظ اين دنياي پاك در گرو حمايت بزرگسالان است چرا كه كودكان به علت ويژگي هاي سني خويش توانايي لازم براي حفظ و دفاع از دنياي خود را ندارند.كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان يكي از نهادهايي است كه فعاليتهاي خاصي را براي كودكان و نوجوانان ارائه مي دهد. فعاليت هاي كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان در جهت دست يابي به اهداف زير برنامه ريزي شده است :
1-       ايجاد بستر مناسب براي ظهور توانايي هاي فكري و ذوقي و كشف اين تواناييها در كودكان.
2-       پرورش استعدادهاي فكري كودكان و نوجوانان.
 
·         واحد گزارمان
·         واحد آموزش
·         واحد رايانه
 
 
این مراکز که در اکثر شهرهای کشور ایجاد شده است دانش آموزان دوره ابتدایی و راهنمایی را به عضویت می پذیرد.
فعالیت این مرکز در سه بخش فرهنگی، ادبی و هنری صورت می گیرد و عضو از طریق شرکت در این فعالیت ها کشف می کند که در کدام زمینه تواناست.
در ادامه حضور عضو در مرکز و شرکت او در فعالیت ها، توانایی و استعداد او رشد می یابد.
موارد زیر از جمله نکات قابل توجه در فعالیت های مراکز است :
ü        کودکان برای بیان آرزوها و ابراز مهارتهای فکری نیاز به حس امنیت دارند.
همه تمهیدات توسط مربی به کار می رود تا عضو در فضایی صمیمانه در ساختن آنچه می تواند و در گفتن آنچه می خواهد راحت باشد. در چنین فضایی ذهن کودکان به روی مسائل تازه و ناآشنا نیز گشوده می شود.
ü        هر کودک برای ارتباط با دنیا به دلیل خصوصیات منحصر به فرد خود راههای متفاوتی برمی گزیند:
نقاشی، نمایش، سخن گفتن و ... لذا گستره متنوعی از فعالیت ها در مراکز برنامه ریزی و اجرا می شود تا عضو در انتخاب نوع فعالیت آزاد بوده و بر اساس تمایل خود در آنها شرکت کند.
ü        یک فعالیت وقتی موفق است که مضمون آن برای کودک معنادار باشد به همین دلیل فعالیتهای مراکز با نیازها و تجربه های اعضا، مربوط بوده و در حد ظرفیت آنها اجرا می شود.
ü        تجربه و دانش ما تأییدی است بر این که مشارکت در یک فعالیت می تواند به یک تجربه لذت بخش و ماندگاری برای کودکان و نوجوانان بدل شود.
در چنین فعالیتی کودک فرصت و فضای تازه ای برای نقش آفرینی خواهد یافت. به همین دلیل بخش عمده ای از فعالیت ها در مراکز کانون به شیوه مشارکتی انجام می شود.
کنش متقابل اعضا در فرآیند یک فعالیت مشارکتی علاوه بر پرورش استعداد مهارتهای فردی این فرصت را برای آنها فراهم می کند که به یادگیری و تمرین برخی مهارتهای اجتماعی بپردازند.
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خراسان رضوي در حال حاضر دارای مراکز فرهنگی هنری به شرح زیر می باشد:
32 مرکز فرهنگی هنری ثابت، 2 کتابخانه سیار شهری، 1 کتابخانه سیار روستایی، 4 کتابخانه پستی می باشد.
تعداد 412007 جلد کتاب موجود در کتابخانه های کانون استان خراسان در اختیار 25973نفر عضو دختر و 20513 نفر عضو پسر مراکز فرهنگی قرار می گیرد.
 
فعالیت های این مراکز به شرح زیر می باشد:
ü        فعالیت های فرهنگی نظیر قصه گویی، شعرخوانی، روخوانی کتاب، معرفی کتاب، بحث کتاب، بحث آزاد، معرفی شخصیت، معرفی سرزمین، معرفی وقایع و ایام، نشریه دیواری، فعالیت های تحقیقی، مسابقه، هنر های دستی و کاردستی، بازی و سرگرمی، نمایش خلاق، اجرای نمایش عروسکی، نمایش فیلم استریپ و نمایش فیلم، فعالیت های هنری نظیر نقاشی، خوشنویسی، سفالگری، سرود، نمایش عروسکی، عکاسی و فیلمسازی.
ü        فعالیت های ادبی نظیر طرح های ادبی، آموزش شعر و قصه نویسی.
ü        فعالیت های گروهی نظیر اردو و کوهنوردی، بازی و سرگرمی، جشن ها و گردهم آیی ها.
ü        فعالیت های مذهبی نظیر آشنایی با قرآن و حدیث و آشنایی با احکام، مراسم مذهبی.
ü        فعالیت های علمی نظیر آسمان نما، تلسکوپ و بازدید های علمی.
 
فعالیت های این واحد در 2 بخش فعالیت نمایشی، نمایش عروسکی و سرود خوانی در سطح مراکز استان انجام می شود.
در مجموع حدود 30 مربی فرهنگی با گرایش نمایش عروسکی و 4 مربی خاص نمایش و سرود خوانی با برگزاری این کلاس ها در مراکز فرهنگی هنری استان فعالیت دارند.
این مربیان طی گردهم آیی هایی آموزش های لازم در زمینه عروسک سازی، نمایش عروسکی و نمایشنامه نویسی را فرا می گیرند.
برگزاری جشنواره ها و مسابقات مختلف نمایش عروسکی و نمایشنامه نویسی نیز از فعالیت های این واحد است.
 
این واحد در گرایش های نقاشی، سفال، خوشنویسی و عکاسی فعالیت دارد. حضور کودکان در گرایش های نقاشی و سفال پررنگ تر است و کلاسهای خوشنویسی و عکاسی با استقبال خوب نوجوانان روبروست.
هدف اصلی در فعالیت های هنری، پرورش خلاقیت و تقویت نیروی خیال در کودکان و نوجوانان است.
این فعالیت ها در قالب بیش از 200 گروه در سطح استان در حال انجام است و بیش از 70 مربی مرد و زن مجری این فعالیت ها در مراکز فرهنگی و هنری استان می باشند.
با حضور مربیان هنری در طول سال چندین نشست و گردهمایی با هدف آشنایی با آخرین یافته های هنر کودک و نیز تبادل تجربیات کلاسهای هنری برگزار می شود.
در طی سال نیز مربیان هنری به کمک اعضای کلاسهای هنری، نمایشگاه های کتابخانه ای برگزار می کنند که آن کارها و آثار تجسمی کودکان و نوجوانان و روند رشد آنها در کلاسهای هنری کانون در معرض دید قرار می گیرد.
 
مرکز آفرینش های ادبی با 300 عضو دختر و 66 عضو پسر و 17 مربی پاره وقت ادبی که اغلب شاعر و یا نویسنده اند مشغول به فعالیت می باشد.
فعالیت های این مرکز شامل موارد زیر می باشد:
1- پاسخگویی کتبی به نامه های رسیده:
از مهمترین فعالیت های مرکز آفرینش های ادبی، پاسخگویی کتبی به آثار ادبی کودکان و نوجوانان است. این پاسخ ها در برگیرنده راهنمایی های لازم و توصیه های مطالعاتی و نقد و بررسی آنهاست.
2- پاسخگویی حضوری:
در این بخش به همه مراجعینی که در طول ایام کاری در مرکز حضور می یابند متناسب با سؤالات و نوع فعالیت ادبی آنها، راهنمایی های لازم ارائه می شود.
3- مسابقات:
که از سطح کتابخانه ها آغاز شده و به اردوهای کشوری می انجامد، در حقیقت کارنامه ی یک ساله تلاش مربیان و اعضای مرکز آفرینش های ادبی است. علاوه بر آن فرصت مناسبی برای دیدار اعضا و برقراری ارتباط سازنده بین آنهاست.
4- آموزش مربیان پاره وقت ادبی:
منظور از آموزش مربیان ایجاد زمینه مناسب برای ارتقای سطح دانش و معلومات مربیان می باشد.
در این جلسات درباره ی اهداف کلاسهای ادبی- حضوری، چگونگی بررسی، نقد و تحلیل طرح های اجرا شده و ارائه راهکارهایی برای استفاده از امکانات کمک آموزشی در کلاس های ادبی بحث و گفتگو می شود.
5- انتشار فصلنامه ی باران:
هدف از انتشار این فصلنامه ایجاد انگیزه برای رقابت های سالم ادبی در میان اعضا، ایجاد امکان ارتباط غیر مستقیم با آنها و مقایسه غیر مستقیم آثار ادبی اعضاست.
6- انتشار فصلنامه های کتابخانه ای که توسط مربیان ادبی هر کتابخانه با همکاری مرکز آفرینش ها تهیه شده و شامل آثار اعضای ادبی مراکز فرهنگی کانون می باشد.
7- برگزاری شب شعر با مناسبت های مختلف در مراکز فرهنگی هنری استان.
 
به دلیل عدم امکان ارتباط مستقیم و رویا رویی با بخش کثیری از کودکان و نوجوانان در روستا ها کتابخانه های پستی کانون کار ارسال کتاب از طریق پست را برای آنها برعهده دارند.
در حال حاضر 5 واحد کتابخانه پستی در شهرهای مشهد، کاشمر، نیشابور، بیرجند، سبزوار مشغول فعالیت می باشند و بیش از 6 هراز نفر از دانش آموزان روستایی عضو این واحد ها می باشند.
 
این واحد ها امر کتابرسانی به روستا ها را به عهده دارند. کتابداران این واحد ها در مراجعه به مدارس روستاها ضمن امانت کتاب، نسبت به اجرای برنامه های فرهنگی نظیر نمایش فیلم و معرفی کتاب اقدام می کنند.
استان خراسان دارای 3 کتابخانه سیار روستایی در شهرهای بیرجند، سبزوار و زیرکوه قاین می باشد و حدود سه هزار نفر دانش آموز در بیش از 60 روستا را تحت پوشش فعالیت های فرهنگی و کتابرسانی قرار داده است.
 
به علت اینکه تعداد مراکز ثابت فرهنگی هنری در شهرهای بزرگ متناسب با وسعت و جمعیت اینگونه شهر ها نیست واحد سیار شهری با در اختیار داشتن اتوبوسی که به صورت کتابخانه ای سیار تجهیز گردیده است، فعالیت دارد.
این واحد ها ضمن مراجعه به شهرکها و مدارسی که از مراکز فرهنگی هنری ثابت کانون دور هستند، امر امانت کتاب به دانش آموزان را برعهده دارد.
در حال حاضر یک واحد سیار شهری در مشهد ضمن پوشش 8 شهرک حدود 2000 نفر از دانش آموزان مناطق حاشیه ای شهر مشهد را تحت پوشش قرار داده است.
 
واحد گزارمان كتاب كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان به مقوله نقد و بررسي كتاب مي پردازد.
تفسير، تجزيه و تحليل هر كتاب بر اساس معيارهاي روشن و دقيق صورت مي پذيرد.
اين واحد هر سال تعداد 24 كتاب بر اساس فراواني پيشنهاد مربيان مراكز انتخاب و جهت نقد و بررسي به آنها اعلام مي كند.
كتابها در گروه هاي سني كودك و نوجوان و نيز رده هاي موضوعي مختلف مي شوند؛ اين رده ها شامل كتابهاي داستان، شعر، علمي، هنر و سرگرمي و ديني است.
در شروع هر سال دفترچه هاي گزارمان نويسي در اختيار مربيان محترم قرار مي گيرد.
فرم هاي دفترچه شامل اطلاعاتي در زمينه نقد محتوايي، نقد ظاهري، خلاصه و پيام، موضوع شناسنامه و نيز جدولي است كه مبين ميزان استقبال اعضاء از كتاب و مشخصات ناقد است.
در بخش نقد محتوايي نيز با توجه به قالب هر اثر، شعر و قصه و ... منتقد به ساختار و عناصر سازنده اثر و رابطه آنها هم اشاره دارد.
در قالب داستان به مواردي چون طرح، موضوع، كيفيت و پيام و كنش پرداخته مي شود و در قالب شعر مواردي چون زبان، تخيل، موسيقي، وزن و ... مورد نظر است.
بديهي است نگاه به اين موارد با رويكرد به مخاطب كودك و نوجوان صورت مي پذيرد.
در نقد ظاهري كتاب نيز به حجم، تصويرگري روي جلد، عنوان، صفحه آرايي، شناسنامه، خط، منابع و ... توجه مي شود.
در نقد ادبيات كودك اصل ارتباط شناسي مورد توجه است.
گزارمان هاي رسيده از مربيان مراكز استانها به واحد گزارمان تهران ارسال مي شود و پس از نقد و بررسي كارنامه اي جهت همكاران ارسال مي شود.
همچنين در پايان هر سال نفرات برگزيده گزارمان نويس كشوري تعيين و به استانها و مراكز معرفي مي شوند.
 
اين واحد مسئوليت نظارت بر واحدهاي زير را برعهده دارد:
 
1- کتابخانه:
كتابخانه مرجع خراسان در دفتر استان طي چند سال گذشته جديد ترين كتابهاي مربوط به كودكان و نوجوانان در زمينه هاي فرهنگي، هنري و ادبي را براي استفاده مربيان استان فراهم آورده است.
اين كتابخانه جزوه هاي آموزشي مورد نياز مربيان استان را نيز تهيه و در اختيار آنان قرار مي دهد.
2- واحد سمعي بصري:
اين واحد با در اختيار داشتن فيلم هاي مناسب كودكان و نوجوانان، تأمين و ارسال فيلم براي مراكز استان بر عهده دارد.
 
آموزش يكي از مهمترين عوامل در بهسازي منابع انساني و توسعه توانمندي هاي شغلي در هر نهادي است.
در راستای تقویت اطلاعات و آگاهیهای شغلی مربیان فرهنگی، هنری و ادبی و کارکنان رسمی و پیمانی و قراردادی و نیروهای خدماتی، کانون پرورش فکری نسبت به برگزاری دوره های مختلف آموزشی متناسب با نوع فعالیت در طول سال برنامه ریزی و اقدام می نماید. از جمله دوره های آموزش می توان به موارد زیر اشاره کرد:
§         مهارتهای هفتگانه کامپیوتر icdl
§         آموزش عمومی شغلی مربیان فرهنگی(بدو خدمت)
§         طراحی و تزئینات داخلی مراکز فرهنگی، هنری
§         کاربرد نرم افزار کتابداری در مراکز فرهنگی، هنری
§         نمایشنامه نویسی و نمایش عروسکی
§         شیوه های تشویق کودکان و نوجوانان به مطالعه
§         شناخت کودکان و برخورد موثر با آنان
§         طرح تکریم ارباب رجوع
§         مشکلات نوجوانی و چگونگی کمک به حل آن
و بسیاری از دوره های دیگر که در این مجال نمی گنجد.
لازم به ذکر است که همکاران اداری کانون از دوره های آموزشی افزایش مهارتهای شغلی (کارگزینی، دبیرخانه، امورعمومی و ...) با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استفاده می نمایند.
 
با تهيه نرم افزار كتابداري كانون از اواخر سال 84 كليه امور كتابداري اعم از ثبت كتاب، عضوگيري و امانت دهي كتاب و آمار فعاليت ها از طريق كامپيوتر صورت مي گيرد.
ثبت مشخصات اعضا، فعاليت هاي مورد علاقه آنها، نحوه و ميزان حضور اعضا در مركز، مشخصات مربيان، ثبت دوره هاي آموزشي كه مربيان گذرانده اند، امكان ذخيره مقالات مفيد و ... از امكانات اين نرم افزار مي باشد.
استفاده از خدمات اینترنت پرسرعت (ADSL) در واحدهای دفتر استان ، ایجاد پست الکترونیکی برای کلیه واحدها و راه اندازی شبکه اینترانت در سطح استان از دیگر   برنامه های انجام گرفته در راستای دولت الکترونیکی در کانون پرورش فکری خراسان می باشد.
     
برنامه ريزي، احداث، تعميرات اساسي، تجهيزات مراكز، ارتباط با سازمان مديريت و برنامه ريزي در خصوص اعتبارات عمراني استان، ارتباط با خزانه داري كل و ساير ادارات مرتبط با تهيه زمين و احداث بنا از فعاليت هاي اين واحد در سطح استان مي باشد.
نظارت بر 5 پروژه جديد الاحداث در استان اعم از اماني يا پيماني و اظهار نظر در مورد هزينه هاي عمراني استان مي باشد.
اعتبارات عمراني سال 84 استان خراسان بيش از 600 ميليون تومان بوده است.
 
كليه توليدات فرهنگي، كمك آموزشي، سرگرمي و بازي و انتشارات كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان در مراكز فروش كه اكثر آنها در كتابخانه ها و مراكز فرهنگي هنري واقع است، در نقاط مختلف استان در دسترس كليه علاقه مندان قرار مي گيرد.
 
فروشگاه مركزي واقع در مشهد، خيابان گلستان غربي، ساختمان كانون زبان (تلفن: 8411118) و مركز پخش به صورت كلي و جزئي واقع در مشهد، خيابان خواجه ربيع 45، بعد از چهار راه دوم (تلفن: 7323090) مي باشد.
 
     
  
پیاده سازی پورتال ( پرتال ) و خدمات الکترونیک توسط پارسه رایانه توس